EOD-Explosive Ordnance Disposal-Tűzszerész
Honlap-menü
Csatlakozz Te is !
Facebook megosztás
A fejezet kategóriái
Cikkeim [2]
Tűzszerész anyagok [21]
Tűzszerész anyagok, hírek, leírások.
Egyéb cikkek [3]
Tűzszerész munkához kapcsolódó cikkek
Mini-chat
Statisztika

Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0
Belépés
Főoldal » Cikkek » Tűzszerész anyagok

Kiss Róbert Interjú
ert
Béke veled Robi !
Sosem felejtünk el Zeusz !


Regiment Magazin
2007-05-03 07:00:00
Még 10-20 évvel ezelőtt is olvasható volt néhány budapesti bérház kapuja mellett az ecsettel mázolt cirill betűs felirat: MIN NYET. A sortatarozások – és a mindent jótékonyan eltakaró pesti szmog koromfátyla – eltüntették az ostrom utáni romeltakarítók legfontosabb útjelzőjét, hiszen az „AKNA NINCS” felirat egykoron a biztonságos szabad mozgás mezsgyéjét választotta el az alattomosan lapuló aknáktól meg nem tisztított utcarészektől, ahol még hónapokkal a harcok után is szedte áldozatait a legtürelmesebb halál.
Ha valaki Budapesten járva az Attila út felől kanyarodik a Várba vezető meredek utcára, az első sarkon ne csak a kötelező elsőbbségadás miatt álljon meg egy pillanatra. A lépcsőkkel övezett fehér emlékmű a második világháború befejezése óta szolgálatteljesítés közben hősi halált halt magyar tűzszerész katonák tetteit idézi. Hatvankét éve rozsdásodnak magyar földben a német és szovjet csapatok „itt felejtett” fegyverei és az angolszász légi erődök befulladt bombái.

A z 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred járőrei évente még mindig több ezer robbanóeszközt hatástalanítanak. Hajdú Gábor ezredes, az alakulat parancsnokának laptopján 2104 bejelentés jelzi, hogy csak 2005-ben a mezőgazdasági munkák vagy családiház-építkezések elkezdésekor az egykori páncéloscsaták környékén milyen gyakran bukkantak nem várt leletre.



A bejelentések több mint egyharmada, egészen pontosan 751 a sürgős kategóriába tartozott, azaz a tűzszerészeknek azonnal meg kellett kezdeniük a veszély elhárítását. A parancsnok elektronikus térképének jelzései hűen tükrözik a második világháború magyarországi harcainak nagyobb csatáit, kirajzolják a védelmi vonalakat. Tavaly a legfertőzöttebb terület Fejér megye volt, ide 370-szer kellett kivonulniuk. Pest megyéből 315, míg a fővárosból 236 bejelentés érkezett. Legritkábban Békés megyébe indult a járőr kocsi, onnan mindössze 20, míg Vasból csak 30 robbanószerkezetet jelentettek.
Az ezred tűzszerészei tavaly összesen 210 754 robbanótestet hatástalanítottak, a tüzérségi lőszerek, aknavetőgránátok, bombák tömege meghaladta az 51 tonnát.
2006 több szempontból is fontos év volt az ezred életében. Az egyszerre épülő M3-as, M6-os és M8-as autópálya több millió köbméteres földmunkái  során ismét felszínre került számos második világháborús „relikvia”. A hat évtizede földben lapuló szerkezetek hatástalanítása mellett az alakulat szakembereinek fel kell készülniük korunk újfajta veszélyforrásainak felismerésére és elhárítására is. Hamarosan szolgálatba lép a szaknyelven improvizált robbanószerkezetek elleni tevékenységre kiképzett alegység, amelyben sok év kihagyás után ismét csatasorba állnak a speciálisan kiképzett robbanószer-kereső kutyák is.


Elfelejtett aknamezők 1992-ben találkoztam először az aknaveszély „kézzelfogható” fenyegetésével. Egyiptomban, az Alexandriát el-Alameinnel összekötő nadrágszíjországúton hívta fel figyelmünket kísérőnk, nehogy engedjünk egy-egy homokban rozsdásodó páncélos csábításának, és letérjünk az egyetlen biztonságos útról. „Itt, a homokban több millió angol, német, olasz akna van még!” – mutatott a bérelt Mercedesünk sofőrje a békésnek tűnő tengerparti dombokra. Be kell vallanom őszintén, hittük is, meg nem is, amit Ahmed mondott.

Egy immár itthon olvasott újságcikk bizonyította be a sivatagban hallott intelem igazát: egy héttel a páncéloscsaták helyszínén tett kirándulásunk után egy német házaspár robbant fel a tengerparton, amikor a fürdés után kocsijukhoz igyekeztek. (Pár évvel ezelőtt egy magyar turista lábát roncsolta szét az 1942 tavaszán telepített akna).
Tíz éve, amikor az Ifor újságírójaként egy hétig a Tuzla környéki településeket jártuk, Hummer terepjárónk néha 10-15 kilométeren keresztül sárga műanyag szalaggal lezárt rétek, erdők mellett haladt. Hatmillió akna van az Ifor ellenőrzése alatt álló területeken – mutatta meg a feltételezhető aknamezők helyét térképén az 1. amerikai páncélos brigád műszaki tisztje. Minden reggel eligazítás előtt egy rögtönzött kiállítás vitrinje mellett barátkoztunk a bő lére eresztett amerikai kávéval. A tárlókban látható olajzöld színű hengereket, lapos fémtányérokat, barázdált felületű korongokat már az amerikai tűzszerészek szedték fel, hogy hatástalanítás után demonstrálhassák a katonákra – és majd a civil lakosságra – leselkedő veszélyt.



Természetesen a Tűzszerész és Hadihajós Ezred oktatótermében is megtalálhatók a Szerbiában látott típusok, de rajtuk kívül a polcokon még több száz robbanószerkezet, kézigránát, bomba és rakéta segíti a jövő tűzszerészeinek képzését. Kiss Róbert őrnagy a halálfejes táblákkal elzárt világ titkainak szakavatott ismerője. Miközben beszélgetünk, az őrnagy keze önkéntelenül elkalandozik egyik aknatípusról a másikra, és a halálos terhüktől megfosztott vasdarabok immár békésen simulnak lapátnagyságú tenyerébe. A tűzszerészek ugyanolyan megszállottak, mint a többi katonai szakterület profi szakemberei, akik a harckocsik motorjainak, helikopterek, vadászrepülőgépek hajtóműveinek betegségeit ismerik, és ha kell, napokig keresik a hibát, hogy a rájuk bízott technika ismét elindulhasson. Ők többször is próbálkozhatnak az indítással, hogy az emelkedő fordulatszám jelezhesse számukra, sikerült legyőzniük minden hibák okozóját, a fogaskerekek közé bújt Murphyt.

A tűzszerészeknek csak egyetlen lehetőségük van, hogy meggyőződjenek munkájuk eredményességéről. Ők csak egyszer tévedhetnek.

– Kezdjük az aknákkal való ismerkedést az ellenséges élőerők ellen a közelmúltban telepített típusokkal…
– A világ reguláris és irreguláris hadseregeinél a gyalogság ellen alkalmazott korszerű aknák közös tulajdonsága az, hogy nem semmisítik meg az óvatlan, beléjük botló vagy rájuk lépő katonát, hanem – főként a láb roncsolásával – csak harcképtelenné teszik őket. Az ok egyszerű: a halottakat eltemetik, de a sebesülteket szállítani, etetni, ápolni kell, és ez rengeteg energiát emészt fel. A jugoszláv polgárháborúban a szemben álló felek leggyakrabban a műanyag burkolatú vagy fatestű, 200 gramm robbanóanyagot tartalmazó PMA–1 és a 100 gr TNT-t tartalmazó PMA–2 típusú taposóaknákat telepítették a föld alá. Két-három kilós terhelésre a gyújtószerkezet felrobbantja az akna töltetét.
Az ugróaknákat föld alá telepítik, s a több irányban is kihúzható botló drót érintésekor vagy rálépéskor a lőportöltet fellövi az aknát, így repeszhatását derékmagasságban fejti ki.

A nagyobb tömegben, meghatározott irányból támadó ellenség megállítására szolgál a lábakon álló, íves felületű irányított repeszakna (pl.Claymore), amely típustól függően akár 100 méteres távolságot is képes „lefogni”. Ennél a típusnál 1-1,5 kg plasztikus robbanóanyagba ágyazzák a söréteket, és a katonák „lőtávolba” érkezésekor elektromosan indítják be.
A legendák szerint a szarajevói repülőteret egy hat (!) méter széles betonfalra „sminkelt”, álcázott óriás Claymore védte volna egy esetleges gyalogsági támadás esetén. Sajnos hazai aktualitása is van a típusnak, évekkel ezelőtt az izraeli kivándorlókat a repülőtérre szállító autóbuszt és a kísérő rendőrségi Zsigulit Claymore-sörétek szaggatták darabokra.

– Vannak-e az aknatelepítésnek írott szabályai, készülnek-e térképek, feljegyzések a lerakott aknák elhelyezkedéséről és típusáról?
– A hadviselő feleknek minden aknamezőről nemcsak törzskönyvet kell készíteniük, de ezeket a dokumentációkat meg is kell őrizniük, és a harcok befejezése vagy az esetleges békekötés után át is kell adniuk a terület új gazdáinak, a mentesítést végző szakembereknek. Sajnos erre az esetek többségében nem kerül sor, hiszen a gyorsan mozgó szabadcsapatok visszavonulás közben számolatlanul telepítik a fémkereső műszerekkel nehezen kimutatható, műanyag testű aknákat. Ha a támadók véletlenül egy másik, „tiszta” völgyben indítanak támadást, lehet, hogy az aláaknázott területre legközelebb már csak az ENSZ békefenntartói vagy az állatokat terelő pásztorok érkeznek.

– Az akár nadrágzsebben is szállítható gyalogsági aknák után nézzük az asztal túlsó oldalán sorakozó, harckocsik elleni aknákat…
– A tányér vagy doboz formájú robbanótestek közös tulajdonsága, hogy gyalogos katona – vagy civil kiránduló – súlya nem képes aktiválni a 100-150 kilós súlyra beállított gyújtószerkezetet, így a gyutacs csak gépkocsi vagy páncélos terhelésére indítja a robbantási folyamatot. A jugoszláv polgárháború során többféle típust is alkalmaztak a szemben álló felek. Így telepítették a második világháborús német akna „unokáját”, a már hazai gyártású TMM–1-es tányérakna mellett a már sokkal korszerűbb TMA–3-ast és TMA–4-est vagy a szükség esetén helikopter ellen is bevethető, döntőpálcás kivitelű TMRP–6-ost. Ez az utóbbi már ütőtányéros kialakítású, tehát egy 50-100 mm átmérőjű acéltányért lő ki, amely a páncélt átlyukasztva a tank vagy helikopter belsejében fejti ki pusztító hatását.



– Az aknamezők telepítése egyszerű műszaki feladat csupán, vagy ennek a hivatásnak is megvannak a műhelytitkai?
– Az aknamező soha nem önmagában állítja meg a támadókat. A robbanások zavart keltenek, a lánctalpukból kilépett páncélosok már a páncéltörő rakétások mozdulatlan célpontjai csupán. Ami a szakmai titkokat illeti, valószínűleg minden profi tűzszerésznek megvan a saját módszere, hiszen az aknákat felszedés ellen biztosítani is kell, és sokszor a legfurfangosabb akciófilm készítőknél is agyafúrtabb megoldásokat találnak ki a specialisták. Lehet, hogy a fáradságos munkával hatástalanított detonátorok csupán az igazi robbanószerkezet álcázására szolgálnak, és a tragédia akkor következik be, amikor a tűzszerészek a jól végzett munka tudatával leveszik a védőfelszerelést.
A technika és a tudomány ma már sok terhet levesz a vállunkról, de ez a hivatás még sokáig csak az ember és a robbanóanyag küzdelme lesz. A védőruhák ugyan biztosítanak némi védelmet, de egy közeli robbanás hatását nem tudják teljesen kivédeni. A robbantó robotok gépkarja helyettesíti a kezünket, de a manipulátorokat is szakemberek mozgatják. A számítógépek csak elemezni tudják a megtalált robbanószerkezet fizikai adatait, döntést hozni szerte a világon a tűzszerészeknek kell.
Los Angelestől Vlagyivosztokig ugyanazzal a gondolattal hajolunk a megtalált robbanószerkezet fölé: mi ehhez értünk, az a szakmánk, a hivatásunk, hogy megmentsünk civil életeket.

– A kilencvenes évek után ugorjunk vissza az időben öt évtizedet. Magyarország felett angol, amerikai, majd orosz és német repülőgépek nyitják ki bombaszekrényüket, hogy halálos terhüket ledobják a kijelölt célpon­tokra. A filmfelvételek tanúsága szerint ezerszámra hullottak a mélybe a különböző méretű bombák, de ahogy nap mint nap tapasztalhatjuk, ezek egy része nem teljesítette be azonnal küldetését, a földbe fúródva várta, hogy talán csak évtizedek múlva kerüljön elő. Mi okozhatja a bombák, tüzérségi lőszerek, aknavetőgránátok „befulladását”?
– Az olvasók egy része talán nem tudja, de a harcok során alkalmazott lőszerek, bombák csak a kilövés vagy kioldás után élesednek be, szállítási helyzetben kezelés biztosak. A repülőgépeket elhagyó bombák különféle módon, de automatikusan lesznek robbanásra alkalmasak. Ez lehet a légáramlattól kipörgő légcsavar, de ismerünk pirotechnikai vagy elektromos élesítést is. A tüzérségi lőszerek élesítő szerkezeteire a kilövéskor keletkező tehetetlenségi erő, majd a röppálya során többnyire a centrifugális erő van hatással.
Ha minden a fegyvertervezők elképzelése szerint történik, a lövedék, bomba becsapódáskor a gyújtószerkezet felrobbantja a töltetet. Ez azonban csak a paraméterek optimális megfelelése esetén következik be. Lehet, hogy nem volt megfelelő a bombavetés magassága vagy a becsapódás szöge, és a bomba csak belefúródik a talajba.

– Mi a teendő egy ilyen ártalmatlannak tűnő, rozsdás vasdarab megtalálásakor?
– A civilek számára szigorúan csak a megtalált lőszer bejelentése a területileg illetékes hatóságok felé. Amikor a tűzszerészek megérkeznek, első dolguk
a fel nem robbant robbanótest vagy lőszer azonosítása, típusának és lehetőleg az alkalmazott gyújtószerkezetének felismerése. Ez lehet, hogy egyszerűen hangzik, de a harcok hevében, a támadások-ellentámadások során sokszor kerültek az ellenség kezére lőszerraktárak, bombatárolók. Mit tett ilyenkor a területet elfoglaló parancsnok? Ha lehetősége volt rá, felhasználta a zsákmányolt hadianyagot! Ha ez nem ment automatikusan, improvizáltak. A zsákmányolt német bombákat például függeszteni tudták az orosz repülőgépekbe, de az orosz gyújtószerkezetek menete és a bombákban kialakított fészek közé bizony sokszor újságpapírt csavartak a méretkülönbség kiküszöbölésére. El lehet képzelni, 60 év után mi maradt az egykori Pravdából, mennyire rögzíti még mindig a gyújtószerkezetet.
Ez még az egyszerűbb eset, mert itt csak a korrózióval kell számolnunk, de sok esetben beépítettek becsapódáskor élesedő és csak napokkal később robbanó szerkezeteket vagy elmozdításra működésbe lépő berendezéseket is. A tűzszerészjárőr miután azonosította a robbanótest és a gyújtó típusát, eldönti, hogy milyen módszerrel hatástalanítja azt. Ez bombák esetében legtöbbször a fenék és orrgyújtó kiszerelését jelenti. A gyújtóberendezések nélkül az akár 500 kilós bomba is már csak szállításra alkalmas acélburkolattal ellátott robbanóanyag, amelyet az erre kijelölt megsemmisítő helyen felrobbantanak.


– Az 51 esztendős tűzszerész múlt fényké­peit nézegetve úgy gondolom, hogy meg kell állnunk egy pillanatra a temetési fotóknál. A Hadtörténeti Múzeum díszudvarának a falán 129 hősi halott tűzszerész neve bizonyítja, hogy ez az egyik legveszélyesebb mesterség. Mit csinálhattak rosszul, miben tévedhettek ők?
– A tűzszerészek szerte a világon folyamatosan döntéseket hoznak. Először is, amikor ezt választják hivatásul, majd amikor a szakmai ranglétrán egyre magasabbra jutva már szakismerettel, tudással felvértezve megkezdik a tűzszerész- tevékenységet. Amikor megpillantja a rozsdás robbanószerkezetet, eldönti, hogy képes-e rá, meg tudja-e csinálni. És ha eldöntötte, a legjobb tudása szerint nekilát a hatástalanításnak. Tudja, hogy veszélyes, amire vállalkozott, de segíti a tapasztalat, sokszor már a korszerű technika is. Akiknek a nevét felvésték arra a táblára, egyszer rossz döntést hoztak, rosszul ítélték meg a rájuk váró feladat nehézségét, vagy csak az őrangyaluk nem volt akkor mellettük.
Kategória: Tűzszerész anyagok | Hozzáadta:: Molnár (2013-03-06)
Megtekintések száma: 1781 | Helyezés: 3.0/1
Összes hozzászólás: 0
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]
Translator
Elkészült anyagok
Facebook
Keresés
Barátaink:
  • Honlap létrehozása
  • Ingyenes online játékok
  • Online Munkaasztal
  • Oktató videók
  • uCoz Rajongók Oldala
  • Copyright MyCorp © 2024Ingyenes honlapszerkesztő - uCoz